default_mobilelogo

11listopada04Historia państwa polskiego obfitowała w wiele wydarzeń natury politycznej, społecznej i gospodarczej. Były okresy wzlotów i upadków, lecz najbardziej tragiczny okazał się koniec XVIII wieku. Trzej potężni sąsiedzi Polski – Rosja, Prusy i Austria, korzystając z osłabienia naszego kraju, podzielili jego ziemie pomiędzy siebie i wprowadzili własne rządy.

 

Katastrofa rozbiorów i utrata państwowości nie załamały jednak narodu polskiego. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do odzyskania niepodległości stały się podstawą do odrodzenia wolnej Ojczyzny.

11 listopada to szczególny dzień w historii naszego kraju, tego dnia Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Dziś wdzięczni za to, że możemy żyć w wolnym państwie, uczyć się języka polskiego, bezpiecznie chodzić po ulicach chcemy oddać hołd tym, dzięki którym jest to możliwe.

Tradycyjnie już 11 listopada o godzinie 16.00 spotkaliśmy się na „Ognisku Patriotyzmu” aby śpiewem i wierszem upamiętnić ten jakże ważny dzień. Na Ognisko Patriotyzmu przybyli zaproszeni goście – radny gminy lubsza Pan Adam Krzywy oraz ksiądz proboszcz Józef Meller, a także rodzice, uczniowie oraz nauczyciele spotkali się w auli Publicznej Szkoły Podstawowej im. bł. Jana Pawła II w Michałowicach.         

Uczniowie w montażu słowno-muzycznym przypomnieli zebranym gościom, rodzicom i uczniom naszej szkoły te dramatyczne wydarzenia. Pani Karolina Literowicz, nauczycielka muzyki wraz z Panem Ryszardem Szkutą, zadbali o oprawę muzyczną uświetniając ten dzień dźwiękami akordeonu i gitary. Aulę szkolną wypełniały dźwięki śpiewu i muzyki czyniąc ten dzień jeszcze bardziej wyjątkowym.

Po występie artystycznym i odśpiewaniu pieśni patriotycznych wszyscy zebrani zgromadzili się przy ognisku. Przedstawiciele Rady Rodziców – Pan Leszek Pytel i Pani Kamila Szostak-Bruchal wypuścili w powietrze symboliczny lampion w kształcie serca. Przy ognisku również nie zabrakło śpiewu, a Ksiądz Proboszcz udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa.

 Święto Niepodległości  Święto Niepodległości  Święto Niepodległości
 Święto Niepodległości  Święto Niepodległości  Święto Niepodległości
 Święto Niepodległości  Święto Niepodległości  Święto Niepodległości